Get ready for the 42nd annual Daytime Emmy Awards. The award show airs Sunday, April 26 at 8 p.m. on Pop, and fans of daytime television won’t want to miss the fun.

Over 250 people and TV shows in the 2 a.m. to 6 p.m. time range have been nominated this year by the National Academy of Television Arts & Sciences. The award show aims to recognize those who are responsible for creating outstanding achievements in 2014 in all fields of television production. Tyra Banks is set to host and Betty White will be accepting the Lifetime Achievement Award. Check out the list of nominees for the Daytime Emmy Award below:

Outstanding Drama Series

  • “The Bold and the Beautiful”
  • “Days of Our Lives”
  • “General Hospital”
  • “The Young and the Restless”

Outstanding New Approaches Drama Series

  • “Anacostia”
  • “The Bay the Series”
  • “Beacon Hill the Series”
  • “East Los High”

Outstanding Pre-School Children’s Series

  • “Dino Dan: Trek’s Adventures”
  • “Sesame Street”
  • “Yo Gabba Gabba!”

Outstanding Children’s Series

  • “Made in Hollywood: Teen Edition”
  • “Odd Squad”
  • “R.L. Stine’s The Haunting Hour: The Series”
  • “Spooksville”
  • “The Wildlife Docs”

Outstanding Pre-School Children’s Animated Program

  • “Peg+Cat”
  • “Tumble Leaf”
  • “VeggieTales in the House”

Outstanding Children’s Animated Program

  • “All Hail King Julien”
  • “Arthur”
  • “The Fairly OddParents”
  • “Sanjay & Craig”

Outstanding Special Class Animated Program

  • “Disney Phineas and Ferb Save Summer”
  • “Silent”
  • “Star Wars: The Clone Wars”

Outstanding Culinary Program

  • “Barefood Contessa: Back to Basics”
  • “Guy’s Big Bite”
  • “Martha Bakes”
  • “The Mind of a Chef”
  • “My Grandmother’s Ravioli”

Outstanding Game Show

  • “Family Feud”
  • “Jeopardy!”
  • “The Price Is Right”

Outstanding Legal/ Courtroom Program

  • “Divorce Court”
  • “Judge Judy”
  • “The People’s Court”

Outstanding Lifestyle Program

  • “Flea Market Flip”
  • “Home Made Flip”
  • “This Old House”

Outstanding Travel Program

  • “Born to Explore with Richard Wiese”
  • “Curious Traveler”
  • “Rock the Park”
  • “Tapping IN: The Happiest People and Places on the Planet”

Outstanding Morning Program

  • “CBS Sunday Morning”
  • “Good Morning America”
  • “Today Show”

Outstanding Morning Program In Spanish

  • “Café CNN” “Despierta America”
  • “Un Nuevo Día”

Outstanding Talk Show/ Informative

  • “The Chew”
  • “The Dr. Oz Show”
  • “The Kitchen”
  • “Steve Harvey”

Outstanding Talk Show/ Entertainment

  • “The Ellen DeGeneres Show”
  • “Live! With Kelly and Michael”
  • “The Talk”
  • “The Wendy Williams Show”

Outstanding Entertainment Program In Spanish

  • “Destinos”
  • “Dra. Azaret” “El Gordo y la Flaca”

Outstanding Entertainment News Program

  • “Access Hollywood”
  • “E! News”
  • “Entertainment Tonight”
  • “Extra”
  • “The Insider”

Outstanding Special Class Series

  • “Got Your 6”
  • “The Henry Ford’s Innovation Nation”
  • “Intelligence For Your Life”

Outstanding Special Class Special

  • “E! Breaking News: Joan Rivers”
  • “Laverne Cox Presents: The T Word”
  • “Taco Trip”
  • “Thanksgiving at Bobby’s”

Outstanding Special Class – Short Format Daytime Program

  • “Make Your Mark: Judy Adams”
  • “Make Your Mark: Osama”
  • “Shazam – Stamina”
  • “True Champions: Depression”
  • “Unlimited”

Outstanding New Approaches – Enhancement To A Daytime Program Or Series

  • “The Ellen DeGeneres Show”
  • “Peg+Cat”
  • “Sesame Street: Words Are Here, There And Everywhere”

Outstanding New Approaches – Original Daytime Program Or Series

  • “Design Squad”
  • “Lost Treasure Hunt”
  • “Plum Landing”

Outstanding Promotional Announcement – Episodic

  • “Al Capone: Icon”
  • “The Ellen DeGeneres Show: 1800th Show”
  • “The Ellen DeGeneres Show: Season 12 Premiere
  • “The Fidel Castro Tapes”
  • “The Roosevelts: An Intimate History”

Outstanding Promotional Announcement – Institutional

  • “Jake and the Never Land Pirates and Sofia the First Power of Doing Good”
  • “Look Different – What Up, Bin Laden?”
  • “Nickelodeon’s Black History Month Promotional Campaign”
  • “PBS 2014 Preview Campaign, ‘Drama,’ ‘News,’ ‘Science’”

Outstanding Lead Actress In A Drama Series

  • Peggy McCay “Days of Our Lives”
  • Alison Sweeney “Days of Our Lives”
  • Gina Tognoni “The Young and the Restless”
  • Maura West “General Hospital”
  • Laura Wright “General Hospital

Outstanding Lead Actor In A Drama Series

  • Anthony Geary “General Hospital”
  • Christian LeBlanc “The Young and the Restless”
  • Billy Miller “The Young and the Restless”
  • Jason Thompson “General Hospital

Outstanding Supporting Actress In A Drama Series

  • Linsey Godfrey “The Bold and the Beautiful”
  • Amelia Heinle “The Young and the Restless”
  • Elizabeth Hendrickson “The Young and the Restless”
  • Finola Hughes “General Hospital”
  • Lisa Locicero “General Hospital”

Outstanding Supporting Actor In A Drama Series

  • Scott Clifton “The Bold and the Beatiful”
  • Chad Duell “General Hospital”
  • Kristoff St. John “The Young and the Restless”
  • Jacob Young “The Bold and the Beautiful”

Outstanding Younger Actress In A Drama Series

  • Kristen Alderson “General Hospital”
  • Camila Banus “Days of Our Lives”
  • Hunter King “The Young and the Restless” Haley Pullos “General Hospital”

Outstanding Younger Actor In A Drama Series

  • Bryan Craig “General Hospital”
  • Max Ehrich “The Young and the Restless”
  • Tequan Richmond “General Hospital”
  • Freddie Smith “Days of Our Lives”

Outstanding Special Guest Performer In A Drama Series

  • Meredith Baxter “The Young and the Restless”
  • Sally Kellerman “The Young and the Restless”
  • Donna Mills “General Hospital”
  • Linda Elena Tovar “General Hospital”
  • Fred Willard “The Bold and the Beautiful”
  • Ray Wise “The Young and the Restless”

Outstanding Performer In A New Approaches Drama Series

  • Sarah Brown “Beacon Hill the Series”
  • Martha Byrne “Anacostia”
  • Andrea Evans “DeVanity”
  • Alicia Minishew “Beacon Hill the Series”
  • Vanessa Vasquez “East Los High”
  • Danielle Vega “East Los High”

Outstanding Performer In A Children’s Or Pre-School Children’s Series

  • Leslie Carrara-Rudolph “Sesame Street”
  • Jessica Carleton “Green Screen Adventures” Mason Cook “R.L. Stine’s The Haunting Hour: The Series”
  • Margot Kidder: “R.L. Stine’s The Haunting Hour: The Series”
  • Joey Mazzarino “Sesame Street”

Outstanding Performer In An Animated Series

  • Danny Jacobs “All Hail King Julien”
  • Christopher Lloyd “Cyberchase”
  • Dick Van Dyke “Disney Mickey Mouse Clubhouse”
  • Megan Millally “Disney Sofia the First”
  • Mark Hamill “Star Wars: The Clone Wars”

Outstanding Culinary Host

  • Danny Boome “Good Food America”
  • Ina Garten “Barefood Contessa: Back to Basics”
  • Bobby Flay “Bobby Flay’s Barbecue Addiction”
  • Edward Lee & Magnus Nilsson “The Mind of a Chef”
  • Martha Stewart “Martha Bakes”

Outstanding Daytime Talent In A Spanish Language Program

  • Carlos Calderon “El Gordo y la Flaca”
  • Tanya Charry “El Gordo y la Flaca”
  • Raul De Molina “El Gordo y la Flaca”

Outstanding Game Show Host

  • Craig Ferguson “Celebrity Name Game”
  • Steve Harvey “Family Feud”
  • Todd Newton “Family Game Night”
  • Pat Sajak “Wheel of Fortune”

Outstanding Lifestyle/ Travel/ Children’s Series Host

  • Jonathan Bird “Jonathan Bird’s Blue World”
  • Jeff Corwin “Ocean Mysteries with Jeff Corwin”
  • Philippe Cousteau “Xploration Awesome Planet”
  • Brandon McMillan “Lucky Dog”
  • Richard Wiese “Born to Explore with Richard Wiese”

Outstanding Informative Talk Show Host

  • Mario Batali, Carla Hall, Clinton Kelly Daphne Oz, Michael Symon “The Chew”
  • Dr. Mehmet Oz “The Dr. Oz Show” Steve Harvey “Steve Harvey”

Outstanding Entertainment Talk Show Host

  • Kelly Ripa, Michael Strahan “Live! With Kelly and Michael”
  • Julie Chen, Sara Gilbert, Sharon Osbourne, Aisha Tyler, Sheryl Underwood “The Talk”
  • Wendy Williams “The Wendy Williams Show”

For the full list of Daytime Emmy Award nominees and categories click HERE.